تبلیغات
ساخت و تولید - نمونه سازی سریع
RSS

نمونه سازی سریع

تعداد بازدید:

نمونه سازی سریع

Rapid Prototyping


در طی سالیان متمادی، صنعتگر و مصرف کننده در یک نکته به اشتراک رسیده اند که انتظار سطح بالایی از کیفیت و اطمینان محصول داشته باشند. برای آنکه بتوان در سطح جهانی قابلیت رقابت داشت، کمپانیها بطور ممتد تحت فشار برای ارائه محصولات و فرایندهای جدید به بازار مصرف در زمان کوتاهتر و در عین حال با کیفیت و عملکرد بالاتر هستند. آنچه که از اهمیت ویژه ای برخوردار است، اطمینان از انطباق دقیق قطعات برای تولید یک محصول جدید و حصول مشخصه های اولیه آن در کوتاهترین زمان ممکن می باشد.

ادامه مطلب رو کلیک کنید!
این انتظارات با بکارگیری روشهای سنتی که در طی سالها، حداکثر توان خود را نشان داده اند، امکانپذیر نیست و مستلزم به خدمت گرفتن فناوریهای پیشرفته ساخت جهت افزایش قابلیت، کیفیت و سرعت است. از سوی دیگر، توسعه های صنعتی همواره توام با ظهور اختراعات و نوآوریهای جدید بوده اند. در این میان، فاصله زمانی بین اولین محصول عملیاتی حاصل از اختراع و یا نوآوری از یک سو، و کاربرد گسترده ‏و فزاینده ‏آن محصول جدید در صنعت از سوی دیگر، برای هر محصول متفاوت است و به عوامل متعددی بستگی دارد. در مورد فناوری نمونه سازی سریع، اولین نتایج تحقیقات در این ارتباط در سال 1982 ‏به چاپ رسید، و کاربرد صنعتی آن در سال 1989 ‏ با سیستم استریولیتوگرافی از کمپانی 3D Systems در ایالت کالیفرنیای آمریکا آغاز گردید. تا پایان سال 2004 ‏، بیش از 30 ‏ نوع مختلف از این دستگاه های نمونه سازی سریع بصورت تجاری در دسترس قرار گرفته اند و بیش از 270 ‏ راهکار و دستورالعمل بعنوان اختراع ثبت شده ‏اند. این آمارها نشان دهنده توسعه فعال و دینامیک در عرصه تکنولوژیهای نوین ساخت می باشند.
نمونه سازی سریع كه اختصارا آن را RP می نامند، نامی برای مجموعه ای از تکنولوژی هایی است که برای ساختن اجسام فیزیکی، بطور مستقیم از داده های CAD ، بکار برده می شوند. این روش ها از این جهت که مواد را لایه به لایه اضافه می کنند و این لایه ها را پیوند می دهند، منحصر بفرد هستند. این سیستم ها با نام های کلی دیگری مانند SSF) Solid Freeform Fabrication) یا FFF) Freeeform Fabrication) و یا ساخت و تولید لایه ای نیز شناخته می شوند.
تکنولوژی های افزایشی امروزه در بسیاری از کاربرد ها دارای مزایای زیادی در مقایسه با تکنولوژی های کاهشی سنتی مانند تراشکاری و فرزکاری هستند. در زیر به برخی از این مزایا اشاره می كنیم :
* قطعات فارغ از هر پیچیدگی یا ظرافت هندسی بدون نیاز به تنظیمات خاص ماشین ابزار می توانند ساخته شوند.
* سیستم‌های نمونه‌سازی سریع، ساخت قطعات پیچیده را در یك فرایند قابل كنترل، پیشتاز و نسبتا سریع خلاصه می‌كنند. این مزایای منحصر به فرد استفاده گسترده آنها را بوسیله مهندسان بعنوان راهی برای كاهش زمان تحویل به بازار، شناخت بهتر و مكاتبه طرح‌های قطعات باعث شده است. جراحان، آرشیتكت‌ ها و افرادی از تخصص‌های دیگر هم‌ می توانند از این تكنولوژی استفاده كنند.
همانطور كه می دانید وقتی می خواهیم یك ماده را به شكل مورد نظر در بیاوریم یكی از روشها برش ماده یا برداشت براده از قطعه خام می باشد كه آنها را فرایندهای ماشینكاری می نامند. حالا اگر این عمل را عكس كنیم، یعنی فر ایند ساخت قطعه به روش افزودن ماده باشد آنرا فرایند نمونه سازی سریع می گویند كه امروزه با این روش می توان مدلهای ریخته گری، مدلهای فروش، مدلهای تجسمی و تبلیغاتی را ساخت. این روش باعث شده هزینه ساخت مدل به شدت كاهش پیدا كند و حتی روشهایی به وجود آمده كه می توان نه صرفا مدل اولیه بلكه قطعه نهایی را بر طبق اسلوب این روش ساخت.
بنابراین می توان انتظار داشت پیچیده ترین قطعات را با این روش بتوان ساخت. در واقع در این روش هر بار لایه ای با ضخامت دلخواه بر روی لایه قبل قرار می گیرد. بنابراین اگر با یك دستگاه فرز و سنگ هم همراه شود رقیبی ندارد و با آن می توان قطعات بسیار پیچیده را ارزان و سریع ساخت.
فرایند نمونه سازی سریع یا ساخت سریع خود به انواع زیادی تقسیم می شود. یكی از این روشها SDM است كه با آن می توان مثلا مدلهای ریخته گری دقیق با موم را بسیار سریعتر و ارزانتر ساخت.
بعضی از روشهای ساخت قطعات موتور كه قبلا انحصاری بود مثل پمپ سوخت موشكهای قاره پیما با این روش (كه با یك فرز پنج محوره همراه شده) به آسانی ساخته می شود.
ولی روش نمونه سازی سریع(Rapid Prototyping) با روش ساخت سریع(Rapid Manufacturing) تفاوتی اساسی دارد و آن این است كه در نمونه سازی معمولا ماسه های حساس به نور یا رزین های فتو پلیمر و.. در معرض نور(لیزر یا اشعه UV) یا حرارت، جامد شده و به شكل مورد نظر در می آیند كه پس از عملیات پخت و پرداخت نهایی مورد استفاده قرار می گیرند. ولی در ساخت سریع با این روش یك نازل ماده ی مورد نظر رابه كمك اشعه لیزر ذوب می كند و می پاشد و با پاشش لایه به لایه شكل مورد نظر درست می شود و سپس یك فرز یا سنگ عملیات پر داخت نهایی را انجام می دهند. این روش به هیچ وجه در خواص فیزیكی مورد نظر برای قطعه تغییری ایجاد نمی كند. نام این روش LENS می باشد.
چند شركت ایرانی توانسته اند انواعی از این دستگاهها را وارد كنند ولی در كشورهای غربی حتی دانش آموزان هم می توانند با این دستگاهها كار كنند و پرینترهایی(3D Printing) با همین روش به بازار آمده كه مدیران می توانند در محل دفترشان نصب كنند و از مدلهای ‍CAD، مستقیما مدل سه بعدی را بسازند.
در این مبحث حرف های بسیار برای نگاشتن و خواندن وجود دارد، در ارتباط با انواع روش ها و مكانیزم های نمونه سازی سریع و مزایا و معایب هركدام، انواع دستگاه های مورد استفاده، انواع مواد اولیه مورد استفاده، كاربرد های گوناگون و موثر این تكنولوژی در زمینه ها و رشته های مختلف، كاربرد RP در قالبگیری سریع(Rapid Tooling)، ساخت سریع(Rapid Manufacturing) و ....

ارسال شده توسط ایمان نبی زاده مقدم در چهارشنبه 25 اسفند 1389 | نظرات ()

 

درباره وبلاگ

مهندسی ساخت و تولید، بنا به تعریف انجمن مهندسان ساخت و تولید ایران «رشته‌ای از مهندسی است که به تحصیلات و تجاربی نیازمند است تا رویه‌های مهندسی را در پروسه‌های تولید و شیوه‌های تولید را در صنعت بفهمد، به کار گیرد و کنترل کند. و به توان برنامه‌ریزی در فرایند‌های تولید نیازمند است تا درباره ابزار‌ها، روند‌ها و ماشین‌آلات و تجهیزات تحقیق کند و آنها را بهبود بخشد و امکانات و سیستم‌ها را برای تولید فراورده‌های با کیفیت و هزینه بهینه یکی کند.»
مهندسان ساخت و تولید سنسورهای به کار رفته در کیسهٔ هوای خودروی شما، نوک چاپ در چاپگر، و کلید اپتیک در تلفن همراه شما را می سازند. آن ها همچنین در زمینهٔ تولید موتورهای جت کوچک ، تلسکوپ های پیشرفته، سمعک های درون گوشی، ریزپردازنده ها، و نیز تولید سبز مشغول به فعالیتند. دانش‌آموختگان این رشته یاد می‌گیرند چگونه از طریق میکروماشین کاری بر روی نوک یک سوزن بنویسند، رباتی را کنترل کنند، به کمک رایانه مدل‌های سه بعدی پیچیده بسازند و یک طرح را به یک ماشین پرسرعت انتقال دهند تا آن را بسازد.

پروفایل مدیر وبلاگ

آمار وبلاگ

بازدید کل :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

امکانات

بزرگترین سایت جاوا اسکریپت ایران