تبلیغات
ساخت و تولید - آشنایی با نرم افزار CATIA
RSS

آشنایی با نرم افزار CATIA

تعداد بازدید:

 

 CAD و    CAM به ترتیب مخفف  Computer Aided Desighn و Computer Aided Manufacturing  می باشند که اولی به معنی طراحی به کمک کامپیوتر و دیگری به معنی ساخت و تولید به کمک کامپیوتر می باشد.

 طراحی به کمک کامپیوتر یعنی مدل سازی قطعه مورد نظر در فضای نرم افزار که خود در تسریع و دقت امر به کاربر کمک شایانی می کند.

ساخت به کمک کامپیوتر یعنی تعریف فرآیند ساخت قطعه به کمک کامپیوتر و اتصال آن به دستگاهی مناسب مانند CNC جهت ساخت قطعه با دقت خیلی زیاد و در کوتاهترین زمان.

با توجه به همین مهم نرم افزار های زیادی در این زمینه تهیه شده که هر کدام قسمت هایی از اهداف فوق را فراهم آورده است.نرم افزار پیشرفته و چند منظورCATIA در یک مجموعه با قابلیت های فراوان در جهت دستیابی به هر دو هدف طراحی شده است.

 

CATIA ( Computer Aided Three Dimensional Interactive Application )

ساخت شرکت Dassault System است.این نرم افزار علاوه بر دو قابلیت فوق شامل تحلیل المان محدود FEM ،شبیه سازی سینماتیکی،مدیریت مدارهای الکتریکی،ارگونومی،piping،برنامه نویسی و قابلیت های دیگری نیز می باشد،بنایراین طراحان می توانند به راحتی از مراحل اولیه تهیه قطعه تا مراحل نهایی آن را در این نرم افزار انجام دهند و در اغلب موارد از مراحعه به نرم افزارهای دیگر بی نیاز شوند.

یکی از ویژگی های مهم این نرم افزار،پارامتریک بودن آن است،یعنی تمام مراحل ساخت مدل در فایل محتوی آن ذخیره می شود و در صورت نیاز ،هرگاه تصمیم بگیرید،می توانید یک یا چند قسمت از مدل را ویرایش کنید که متناسب با ویرایش هر مرحله از مراحل ساخت مدل،مراحل بعدی نیز به طور خودکار ویرایش می شوند،بنابراین پس از ساخت هر مدل به راحتی می توان آن را تغییر داد و نیاز به ساخت مدل جدیدی نیست.حفظ ارتباط بین فایل هایی که از یکدیگر استخراج شده اند از دیگر قابلیت های مهم این نرم اقزار است به طوری که مثلا با تغییر در فایل یک مدل سه بعدی که نقشه دو بعدی آن را قبلا تهیه و در فایل جداگانه ای ذخیره کرده اند،فایل نقشه آن به طور خودکار تغییر می کند.ویژگی های  بی نظیر دیگری نیزدر این نرم افزار وجود دارد که در مطالب آینده به آن خواهیم پرداخت.

بهترین مرجع آموزش برای این نرم افزار ، کتاب آموزش گام به گام مدل سازی در نرم افزار CATIA از نشر آفرنگ می باشد .

ارسال شده توسط رضا بنازاده در یکشنبه 11 اردیبهشت 1390 | نظرات ()

 

درباره وبلاگ

مهندسی ساخت و تولید، بنا به تعریف انجمن مهندسان ساخت و تولید ایران «رشته‌ای از مهندسی است که به تحصیلات و تجاربی نیازمند است تا رویه‌های مهندسی را در پروسه‌های تولید و شیوه‌های تولید را در صنعت بفهمد، به کار گیرد و کنترل کند. و به توان برنامه‌ریزی در فرایند‌های تولید نیازمند است تا درباره ابزار‌ها، روند‌ها و ماشین‌آلات و تجهیزات تحقیق کند و آنها را بهبود بخشد و امکانات و سیستم‌ها را برای تولید فراورده‌های با کیفیت و هزینه بهینه یکی کند.»
مهندسان ساخت و تولید سنسورهای به کار رفته در کیسهٔ هوای خودروی شما، نوک چاپ در چاپگر، و کلید اپتیک در تلفن همراه شما را می سازند. آن ها همچنین در زمینهٔ تولید موتورهای جت کوچک ، تلسکوپ های پیشرفته، سمعک های درون گوشی، ریزپردازنده ها، و نیز تولید سبز مشغول به فعالیتند. دانش‌آموختگان این رشته یاد می‌گیرند چگونه از طریق میکروماشین کاری بر روی نوک یک سوزن بنویسند، رباتی را کنترل کنند، به کمک رایانه مدل‌های سه بعدی پیچیده بسازند و یک طرح را به یک ماشین پرسرعت انتقال دهند تا آن را بسازد.

پروفایل مدیر وبلاگ

آمار وبلاگ

بازدید کل :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

امکانات

بزرگترین سایت جاوا اسکریپت ایران